سفر هیٲت علمی پوهنتون کندهار به مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی

dhei_admin
یکشنبه ۱۴۰۲/۸/۲۸ - ۱۵:۵۱
کندهار

یک هیئت علمی از پوهنتون کندهار با حضور پوهنمل عصمت الله عثمانی، رئیس پوهنحی تعلیم وتربیه، پوهنمل عطاالله محمدی آمر مرکز مسلکی- انکشافی و پوهنمل محمد محتاج، رئیس پوهنحی اداره عامه و پالیسی پوهنتون کندهار طی سفری به ولایت دایکندی با مسوولین مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی دیدار نموده و دو طرف در رابطه با موضوعات مختلف علمی و آموزشی بحث و تبادل نظر کردند.

این جلسه که باحضور رئیس، معاونین امور علمی، مالی و اداری، رٶسای پوهنځی‌ها، آمران و استادان مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی تدویر یافته بود، محترم انجینر محمد ناصر حنظله ریس مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی تشریف‌آوری مهمانان را خوش آمدید گفته و همچنان از دست آورد های سفر کاری خویش در جلسه معلومات مختصر ارائه نمود.

وی همچنان حضور هیئت «مذکور» به مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی و بازدید نزدیک از بخش‌های مختلف مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی را مهم دانسته و ابراز امیدواری نمود که حضور این هیئت در جهت انتقال تجارب و افزایش سطح علمی استادان این مؤسسه مفید وارزشمند واقع گردد.

رئیس مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی همچنان از همکاری های همه جانبه پوهنتون کندهار با مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی تشکری نموده و از هئیت پوهنتون قندهار خواست تا به همکاری‌های بیشترعلمی  خویش ادامه دهند.

این در حالیست که هئیت محترم پوهنتون کندهار قرار است برای سه روز ورکشاپ های مختلف را در جهت ارتقای کیفیت و ارتقای ظرفیت استادان در سطح آمریت ها و ریاست های این موسسه دائر نماید.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۲/۹/۱۱ - ۹:۲۹
Background image

جلسه شورای رهبری موسسه تحصیلات عالی دایکندی برگزار گردید

جلسه شورای رهبری موسسه تحصیلات عالی دایکندی با حضور رئیس، معاونین، رؤسا و آمریت های پوهنځی‌های این موسسه جهت بحث روی امور اجندا و موضوعات ضروری این نهاد برگزار گردید.

انجنیر محمد ناصر. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۹/۷ - ۱۰:۳۸
Background image

اولین جلسه آموزش زبان پشتو برای ارتقای ظرفیت کارمندان موسسه تحصیلات عالی دایکندی برگزار شد

اولین جلسه افتتاحیه صنف زبان پشتو برای ارتقای ظرفیت استادان و کارمندان اداری موسسه تحصیلات عالی دایکندی برگزار و بعضی از تصامییم لازم در مورد تهیه مواد درسی، زمان تدریس و میتود تدریس. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۹/۶ - ۱۴:۸
Background image

جلسه دفاعیه محصلان دیپارتمنت بیولوژی موسسه تحصیلات عالی دایکندی برگزار شد

جلسه دفاع از پایان‌نامه «لیسانس» توسط محصلان دیپارتمنت بیولوژی با حضور رئیس موسسه تحصیلات عالی، ریس پوهنځی تعلیم وتربیه، اعضای هیأت علمی ناظراز دفاع پایان‌نامه و تعداد زیاد از محصلین. . .

BACK TO NEWS

front message

پیام رئیس صاحب موسسه تحصیلات عالی دایکندی

5 months ago

  الحمدلله رب العالمین الصلاة و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین سیدنا محمد و علی آله و صحبه و من تبعهم بإحسان إلی یوم الدین.

       اما بعد: پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی جز اساسی ترین نهادهای تحصیلی کشور اند که تحت هدایات  رهبری مقام محترم وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی افغانستان، برای تربیه و آموزش فرزندان کشور و تقدیم آنها به عنوان نیروی بشری براساس تقاضای بازار کار در جوامع امروزی با تمام تعهد و پشتکار فعالیت می نمایند، از سوی هم نهادهای تحصیلی کشور برای تحقق اهداف دولت امارت اسلامی افغانستان در راستای انکشاف اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی وظیفه اساسی را نیز به عهده دارد چنانچه در جریان سال های اخیر رهبری وزارت تحصیلات  عالی امارت اسلامی سعی و تلاش بی دریغ جهت بازسازی نظام تحصیلات عالی برای رشد کیفی نهادهای تحصیلی نموده اند تا مؤسسات تحصیلات عالی بتوانند پاسخگوی نیازهای روبه رشد جامعه باشند و خود را به ردیف نسل سوم پوهنتون ها که همانا جوامع پیشرفته به آن دست یافته است برساند، بدون شک سال های متمادی نهادهای تحصیلی کشور، جز نسل اول که اساساَ مدرک گرا هستند باقی ماندند، در حالی که امروز تعدادی از نهادهای تحصیلی کشور، به نسل دوم (علم محور) رسیدند و با وضعیت کنونی بزودی شاهد نسل سوم؛ یا نسل تولید محور، پوهنتون های کشور خواهیم بود که در تولید، تقویت صنعت و اقتصاد کشور نقش اساسی را ایفا نموده و سبب تغییر مثبت در زندگی مردم خواهد شد. بدون شک تلاش های رهبری وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی  بی تاثیر نبوده و ما امروز شاهد تغییر وتوسعه کیفی نهادهای تحصیلات عالی کشور به تناسب سال های قبلی هستیم، هرچند از لحاظ کمی نهادها تحصیلی کشور و در پیروی به آن افزایش برنامه های تحصیلی در 20 سال اخیر رشد کمی بی رویه داشته اند ولی نباید فراموش کنیم که تنها پرداختن به کمیت نمی تواند ما را به اهداف اساسی که همانا تربیت و تقدیم نیروی بشری بر اساس تقاضای بازار کار و نیازمندی جامعه باشد برساند، خوش بختانه امروز چیزی که مورد عطف توجه رهبری وزرات تحصیالت عالی و نهادهای تحصیلی کشور قرار گرفته است، توجه به کیفیت نهادهای تحصیلات عالی بوده و بر اثر سعی و تلاش دست اندکاران مربوط گام های ارزشمندی پیرامون توجه به کیفیت نهادهای تحصیلات عالی برداشته شده است که موفقیت چشم گیری را در بر داشته است از جمله این دست آوردها می توان به ایجاد بست های مستقل آمریت ارتقای کیفیت و اعتبار دهی، تدوین لایحه وظایف کمیته های ارتقای کیفیت و اعتباردهی، تطبیق بازنگری برنامه های علمی (APR) حمایت مالی، تطبیق پروژه های زیربنایی، حمایت از نشریه ها و مجله علمی و اعزام استادان به بورسیه های ماستری و دوکتورا نامبرد که این گام ها برای تحقق اهداف استراتیژیک کیفی می تواند متضمن پیشرفت های علمی نهادهای تحصیلی باشد.

     مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی واقع در مرکز ولایت دایکندی شهر نیلی، یکی از موسسات تازه تاسیس و رو به رشد در کشور بوده و خود را متعهد به اجرا و تطبیق برنامه های تضمین کیفیت برای رسیدن به اهداف والای وزرات تحصیلات عالی می داند و به سوی استندرد سازی در برنامه های علمی اکادمیک، آموزشی تحقیقی و خدماتی برای دریافت اعتبار ملی و بین المللی به عنوان یک نهاد تحصیلی معیاری تلاش می وزرد، با این دیدگاه رهبری مؤسسه تحصیلات عالی و آمریت محترم ارتقای کیفیت و اعتباردهی صادقانه تلاش نموده است تا همه بخش ها و برنامه های مؤسسه تحصیلات عالی  را بر اساس معیارهای ارتقای کیفیت و اعتباردهی عیار نمایند؛ تا آماده بررسی و بازنگری هیئت بازنگر باشد.

     بدینوسیله ضمن قدردانی از حمایت همه جانبه تیم پرتلاش وزارت محترم تحصیلات عالی برای تطبیق برنامه¬های ارتقای کیفیت و اعتباردهی همچنین همکاران عزیزم در معاونیت¬های محترم علمی، مالی و اداری، ریاست های محترم پوهنځی ها، آمریت محترم ارتقای کیفیت و اعتباردهی، کمیته های مربوطه و همه عزیزان که در قسمت تنظیم و ترتیب گزارش ارزیابی خودی سال 1401 مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی زحمت کشیده اند اظهار سپاس و قدردانی نموده و توفیقات مزید شانرا از درگاه اقدس الهی مسئلت می نمایم.

انجنیرمحمد ناصر حنظله رئیس موسسه تحصیلات عالی دایکندی
Boss